skip to main content

MHS Faculty & Staff

about 1 month ago

Administration

Ellis Strobridge, Principal
Ronnie Doolittle, Assistant Principal
Robbie Dollar, CTAE Director/Internship
Scott Schofill, Athletic Director

Academic Success

Jennifer Lewis, Academic Coach (ELA/Social Studies)
Amy Barnes, Academic Coach (Math/Science)

Academic Success Center

Corey James, ASC Coordinator
Penny Mason, ASC Parapro
Paige Jones, CIS School Site Coordinator

Alternative School

Mitch Nobles
Ray Woodcock
Tony Smith (ISS)

Career, Technical, & Agriculture Education (CTAE)

Agriculture:
Blake Jeffers
Jonathan Milligan, Young Farmer
Business:
Brandy Rogers
Brenda Deal, Work Based Learning,   
      Yearbook
Family Consumer Science:
Sumer Holloway
Lisa Longgrear
JROTC:
Captain Lee Sirmans
1stSGT Randall Walker

Custodial Staff

Jaycee Groover
G.W. Hendrix
Margaret Hughes
Gerald Kote

Fine Arts

Laura Huffmaster, Art
Tony Golden, Band
Alton West, Chorus
Heidi O'Conner, Drama

Gifted Services 

Kim Grantham, Gifted Coordinator

Guidance & Records Dept.

Rosanne Ferrell, Guidance Counselor Caitlin Gilham, Student Support   Tammie Lanier, Student Support   Marsha Pate, Registrar


Language Arts

Alicia Ferrell, Lead Learner 
Greg Lynn
Heidi O’Conner
Britney Snedaker
Rod Haley, ELL
Connie Presas, Foreign Language

Math

Philisia Spearmon, Lead Learner
Sandy Johnson
Leah Daughtry
Scott Schofill
Evelyn Hall

Media Center

Danielle Walden, Media Specialist

Migrant Education

 Rod Haley                                             Kay Moyer

Office Personnel

Tammy Durden, Bookkeeper 
Betty George, Records/Media Aide
Angie Henderson, Receptionist

Physical Education/Health

William Altman, Lead Learner
Jeff Anderson
Rodney Garvin
Eric McNair

Science

Amy Holland, Lead Learner
Twila Durden
Dr. Felicia Forbes
Dr. Karen Chassereau

Social Studies

Vic Fordham, Lead Learner
Riley Kingery
Zack Rackett

School Resource Officer

Officer Jason Aldrich

Special Education

Elizabeth Hoeger (MI/MO) 
Dymond Cheeves (SPED Parapro)
Blake Johnson (ELA)
Debra Osborne  (SPED Parapro)
Mellissa Graham (Science)               Amy Deal (Science/ELA)                  Stacy McCranie (Math)                     Scott Waters (Social Studies) Lead Learner